Жага до влади, а закон – почекає?
11.09.2020 10:43

На те, що чергові місцеві вибори у Тростянецькій ОТГ будуть напруженими, вказує багато чинників. Це, власне, стало зрозумілим ще задовго до того, як виборча кампанія розпочалась офіційно. Але з її початком напруга тільки зростає. Чого варте лише чергове засідання Тростянецької територіальної міської виборчої комісії, частина з членів якої ледь не зпровокувала її розпуск через грубі порушення Виборчого кодексу України.

Засідання, здавалося б, стосувалось важливого, але не надто вже важкого питання – поділу території Тростянецької ОТГ на виборчі округи. Важливо було лише враховувати те, аби кожен округ, не залежно від того, міський він чи сільський, мав рівну кількість виборців та кандидатів у депутати; щоб мешканці міста і сіл отримали рівну можливість на потрапляння кандидатів від свого округу до міської ради (майбутній депутатський корпус складатиметься з 26 депутатів). Проте, такого бачення, схоже, притримуються лише члени комісії від тих партій, які звикли до чесної політичної боротьби.

Один із членів комісії, представник політичної партії «Наш Край» В.Партала, запропонував альтернативний варіант поділу громади без врахування рівної кількості виборців – на три округи. Різниця у першому і третьому округах складала 2300 голосів виборців! Навіщо такий поділ? Можливо, він був комусь вигіднішим? Адже, зрозуміло, легше виграти тим кандидатам, де вони матимуть більшу кількість голосів…

Далі більше – пропонувалось також по кожному округу закріпити кількість мандатів(!), що, до речі, прямо суперечить виборчому законодавству. Відповідно до нього, закріплення мандатів по кожному округу окремо можливе лише у сільських громадах, чисельність населення у яких не перевищує 10 тисяч осіб. У таких громадах залишилась стара, так звана, «мажоритарна» система.

У громадах, які мають населення понад 10 тисяч, відтепер діє нова - пропорційна виборча система з відкритими списками. Тепер не буде звичного поділу на 26 округів, на кожному з яких виборці підтримували одного кандидата, й, зрештою, перемагав один кандидат. Тепер Тростянецька ОТГ буде поділена лише на 4 округи.

Список округів затверджений Тростянецькою ТВК (для розуміння читачів вказуємо дільниці, в яких раніше голосували виборці, які тепер входять у новий округ):

Округ 1: СШ№1, РБК, с.Зарічне, с.Лучка, с.Мащанка, с.Братське, с.Кам'янка, с.Кам'янецьке;

Округ 2: СШ№2, Цукрозавод, Лікарня, с.Станова, с.Оводіївка, с.Тучне, с.Мартинівка, с.Артемо-Растівка, с.Золоторівка, с.Буймер, с.Зубівка, с-ще Виноградне, с.Скрягівка;

Округ 3: СШ№3, с. Білка, с. Грузьке, с. Новоселіка, с. Хвощова, с. Олексине, с. Микитівка, с. Вишневе, с. Криничне, с-ще Лісне, с. Машкове, с. Печини, с. Савелове, с. Семереньки, с. Поляне, с. Ницаха, с. Новоукраїнка, с. Дернове, с. Рябівка, с. Солдатське, с. Крамчанка;

Округ 4: Депо, СШ№4, Смородине, с.Люджа.

У кожному з округів громади виборці спочатку голосуватимуть за політичну партію, а потім - за депутата від цієї партії. Партії запропонують на вибір у кожному окрузі не менше 5 своїх кандидатів, і цю кількість депутатів визначатимуть партії самостійно, а не члени виборчої комісії. Важливо, що обравши одну з партій, не можна буде підтримати кандидата у депутати від іншої. Інакше бюлетень вважатиметься зіпсованим.

Тож, таким чином, кожна партія, яка прийматиме участь у місцевих виборах у Тростянецькій ОТГ, повинна подати не менше 20 кандидатів у депутати (по 5 на кожен округ), але не більше 26 (загальна кількість депутатів міської ради). Саме такий поділ на округи ставить кандидатів у депутати в рівні умови, а не той, що пропонувався в обхід вимогам Виборчого кодексу України, коли б міська дільниця явно переважала сільські. Тоді б якась із партій могла виставити більшу кількість кандидатів саме по міських виборчих дільницях та таким чином спробувати «завести» депутатів у міську раду. Шанси у сільського населення на те, аби їхній депутат увійшов до міської ради, був би мізерним. Чи не є це прямим порушення прав сільського населення на представництво у майбутній міській раді? А без думки сільського населення, яке на рівних правах стає частиною об’єднаної територіальної громади, про який рівноправний розвиток сіл після виборів взагалі можна говорити? Головне, «увірватись» у міську раду?

Добре, що частина членів комісії не піддалась на провокації інших, які, до речі, всі, як один, давали присягу діяти в законному руслі.

Засідання комісії попри викрики, вихід її членів із зали, та навіть неоднозначні спроби погроз деяким членам комісії, все ж таки вдалось провести, хоча й з другої спроби.

Складається враження, що частину членів комісії намагались ввести в оману. Насторожує й те, що в унісон, швидко прийшовши до спільної позиції, діяли представник партії «Наш Край» В. Партала та В.Соломахіна, яку пов'язують зі… «Слугами народу». Спроби незаконних маніпуляцій цих членів комісії могли призвести аж до розпуску комісії, як наслідок грубого порушення виборчого кодексу.

Додамо, що «Наш Край» на Сумщині очолює нардеп А. Деркач, якого, до речі, розвідувальні кола США звинуватили у зв'язках із російським шпигунським відомством. Так це чи ні, нехай вирішує СБУ, але насторожує те, що дана політична сила на Тростянеччині, можливо, співпрацює зі «Слугами народу»?

Питання щодо поділу громади на округи попри спроби тиску вдалось врегулювати завдяки виваженим діям членів комісії та її голови - Тетяни Шевченко. Їм вдалось відстояти свою позицію та настояти на тому, що діяти варто лише у рамках закону, й десятьма голосами проти семи все ж підтримали вірну пропозицію щодо поділу громади на 4 округи. Таким чином, гарантували представництво у міській раді більшої кількості депутатів, обраних селянами. Залишилось лише, аби поділ громади на виборчі округи затвердили у Центральній виборчій комісії.

Тетяна Шевченко, голова Тростянецької міської територіальної виборчої комісії: «Члени комісії на засідання 5 вересня збирались двічі. Спочатку проголосували 8 на 8. Потім 10 проти 7 – за поділ на 4, а не 3 округи.

Під час обох засідань лунало питання про те, що потрібно виз­начити не лише кількість округів, а й кількість мандатів на кожному з них. Склалось враження, що такими протизаконними діями була спроба ввести членів комісії в оману. Дійшло навіть до погроз, шаленого тиску на окремих членів комісії. Але, врешті, переміг здоровий глузд…»
Партії тим часом перейдуть до наступного етапу передвиборчого марафону: активно займатимуться підготовкою депутатів для участі у виборах від кожного округу, поданням кандидатур на реєстрацію та проведенням передвиборчої кампанії.

Часу до виборів залишається все менше - 45 днів, а напруга далі все більше зростає з кожним днем...

Матеріал обласного щотижневика "Круглий Двір" (№36, від 10 вересня)

Популярні новини

Коментарі

Завантаження...