Чого чекати українцям у січні?
01.01.2019 14:00

Початок року традиційно багатий на різні зміни, як приємні, так і не дуже. Наприклад, мінімальна зарплата в країні зросте, військовим пенсіонерам додадуть виплати, проте, водночас, тарифи на опалення піднімуться в середньому на 18%. Навряд чи втримаються на місці й інші тарифи та ціни. Яких іще змін варто очікувати в січні 2019 року?

Зросте мінімальна зарплата

Уже з 1 січня 2019 році мінімальна зарплата в Україні зросте на 447 грн. До цього часу «мінімалка» становила 3723 грн, а в січні ця сума виросте до 4170 грн. Про це ще  наприкінці минулого року  заявив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

«Наступного року мінімальна заробітна плата з 3723 грн, станом на сьогодні, зросте до 4 170 грн. Тобто з 1 січня 2019 року підвищення», – запевнив В. Гройсман.

Військові пенсіонери отримають надбавки до виплат

Вже з 1 січня нового року військових пенсіонерів чекають надбавки до виплат. В середньому пенсії виростуть на 25%.

Як нещодавно повідомляв міністр соціально політики Андрій Рева, в країні близько 550 тис. пенсіонерів-силовиків, а їхня середня пенсія – 4900 грн. Надбавка становитиме 1225 грн, що потребуватиме додаткових 8 млрд грн на рік.

Зросте зарплата вчителів

З 1 січня 2019 р зарплата науково-педагогічних працівників зросте на 20%. Про це повідомила міністр освіти і науки України Лідія Гриневич. До слова, зарплати інших педагогічних працівників, як і всіх інших бюджетників, у наступному році зростуть на 9%.

«За останні два роки ми суттєво підвищили зарплати педагогам – вчителям, вихователям у дитсадках. Однак жодне з цих підвищень не стосувалося викладачів – науково-педагогічних працівників, які працюють в наших університетах. У цьому році саме вони отримають найбільше збільшення заробітної плати – на 20%», - заявила Л. Гриневич.

З'являться муніципальні няні

З січня 2019 року в Україні почне почне працювати проект "Муніципальна няня". Держава пропонує частково покривати витрати новоспечених батьків за послуги нянь. Сума виплат корелюватиметься з прожитковим мінімумом, який становить близько 1500 грн для дітей до 6 років. Виплати здійснюватимуться на умовах спільного фінансування: з державного бюджету 25%, з обласного 15%, і найбільше з місцевого – 60%.

Щоб отримати цю допомогу, батьки повинні самі знайти няню для своєї дитини, укласти з нею офіційний договір про працевлаштування, а в кінці року надати підтверджуючі документи, які й забезпечать компенсацію від уряду. Її виплатять за весь час роботи няні тільки в кінці року через Держфіскальну службу.

Раніше в Мінсоцполітики заявляли, що скористатися нововведенням можна буде тільки в тому випадку, якщо обоє батьків вийшли на роботу. Зараз про такі обмеження не йдеться. Компенсацію за роботу няні може отримати і та мама, яка вже вийшла на роботу, і та, яка знаходиться в декретній відпустці, але користується послугами няні.

Долар може зрости

Аналітики пояснили, що в січні гривня може залишитися в межах 28-29 грн./дол., адже січень для гривні є періодом ослаблення, що пов'язано з сезонними коливаннями.

Також експерти повідомили, що на січень-березень припаде пік виплат за зовнішнім боргом, тому варто очікувати серйозного тиску на міжбанківському ринку спекулянтів та інших валютних гравців. Як підсумок, курс гривні на кінець січня може становити 28,5-29,1 грн./дол.

Подорожчає тепло

Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ) затвердила нові тарифи на опалення, які вступлять в силу вже з 1 січня. Як і прогнозували експерти енергоринку та Мінсоцполітики, тепло подорожчає на 18%. Але, наприклад, в Києві ціни зростуть на 22,7% – з 1354,78 грн. до 1656,67 грн за Гкал для будинків з лічильниками тепла. У будинках, де таких лічильників немає, новий тариф становитиме 38,55 грн за кв. м опалювальної площі на місяць.

В середньому подорожчання становитиме від 12 до 30% залежно від регіону і підприємства-постачальника: Вінницька область – 17,9-20,1%, Дніпропетровська область – 16-18%, Донецька область – 12%, Запорізька область – 19-20%, Івано-Франківська область – на 18%, Кам'янець-Подільський – 19,3-19,4%, Київська область – 19%, Львівська область – 17-19%, Миколаївська область – 19-21%, Одеса – 30%, Полтавська область – 19%, Рівненська область – 18%, Рівне – 28,1%, Сумська область – 17-24%, Харківська область – 18%, Хмельницька область – 18-19%, Черкаська область – 14,6-21%, Чернігівська область – 16%.

Ліки можна буде повернути в аптеку

Вже з 1 січня українці зможуть повернути в аптеку куплені раніше ліки.

Як наголосили у Міністерстві охорони здоров’я України, повертати можна лише лікарські засоби і медичні вироби неналежної якості. Для цього необхідно пред’явити розрахунковий документ на їхнє придбання. У такому випадку споживач має право просити повернути сплачені за ліки гроші або замінити препарат на аналогічний, кажуть у міністерстві.

«Коли аптека отримуватиме повернуті ліки, вона повинна перевірити, чи не були вони відкриті, чи не була пошкоджена упаковка. Тоді це не несе ніякої загрози і ліки можуть бути повернуті», – повідомила в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.

У МОЗ уточнили, що факт неналежної якості ліків підтверджується документами:

висновком щодо якості лікарських засобів, виданим підпорядкованою лабораторією територіального органу Держлікслужби та/або уповноваженою лабораторією;

розпорядженням Держлікслужби щодо заборони обігу лікарського засобу. У міністерстві радять, щоб убезпечити себе і не придбати неякісні ліки, перевіряти сайт Держлікслужби і переконатися, що придбані препарати не заборонені. Крім того, у МОЗ нагадали, що на вимогу покупця аптеки мають надати документи, які підтверджують належну якість продукції, зокрема сертифікат якості виробника.

Буде багато вихідних

Традиційно українці відпочивали 1 січня, наступні вихідні передбачені на Різдво – з 5 по 7 січня включно. Таким чином, всього в січні в українців буде 10 вихідних днів.

segodnya.ua, radiosvoboda.org

Популярні новини

Коментарі

Завантаження...